top of page

CHALUPA JIZERSKÉ HORY

Desná, Česká republika
REKONSTRUKCE
Andrea Jašková
2021

V srdci jizerských hor jsme byli přizváni k rekonstrukci chalupy, která již byla ve špatném technickém stavu. Chtěli jsme zachovat její původní podobu, ale tím, že se řešení tepelných mostů a izolací proti vlhkosti ukázalo jako velmi složité, rozhodli jsme se finálně pro větší zásah.

Dům byl umístěn ve svahu, se kterým jsme celou dobu vnímavě pracovali. V našem návrhu je dům víceúrovňový, kdy každé patro komunikuje s terénem. Vzhledem k potřebě sounáležitosti prostoru jsme dispozičně vycházeli z původních třech úrovní podlaží. Nově jsou však podlaží zároveň soběstačná a z každého je možné vyjít ven, na jinou úroveň terénu.

V návaznosti na dům jsme ještě do terénu zakrojili prostor pro odpočinek, a do půdy vtlačili betonovou skořepinu. Tiše skryta pod zlomem svahu, jenž na její střeše vizuálně pokračuje a tvoří zelenou terasu, disponuje saunou a wellness. Přes hranu zelené střechy se též láme potůček vody, která pozemkem přirozeně protéká. Dotváří v odpočívárně pohodovou, přírodní atmosféru.

Nenižší podlaží samotného domu je přístupné z úrovně příjezdové cesty, prostřední patro má východ na jižní terasu, potažmo ještě na střechu nad krytým stáním, z druhé strany pak vnitřně, skrz wellness zónu, na západní terasu a zahradu. Z nejvyššího podlaží jsme vytvořili prosklený východ na terén severní části zahrady, tedy střechu wellness.

V úrovni prvního podlaží, částečně zapuštěném ve svahu, je k příjezdu napojena zastřešená část pro krytá stání, pokračující krytým přesahem vykonzolovaného horního podlaží, kde mají majitelé možnost manipulace se sezónním sportovním vybavením pohodlně a v suchu. Uvnitř pak navazuje vstupní zádveří s velkou šatnou, kolárna/lyžárna, technické zázemí a sklad.

O patro výš zabírá převážnou část půdorysu hlavní společná zóna - obývací pokoj s kuchyní. Protože jde o nejdůležitější část domu, patří jí nejlepší umístění s výhledem na Jizerky. Prostor je převýšený do podkroví a fasáda zcela prosklená. Kuchyň je průchozí přes spíž, kde je při příchodu možné odbavit nákup (zvlášť praktické v případě návštěv, kteří se se spižírnou vůbec nesetkají). Dále je v patře ještě malá pracovnička, ale také prostorná ložnice rodičů se šatnou.

Z obývacího pokoje je vstup na malou jižní lodžii, kam je možné za nejkrásnějším výhledem vyjít a vnímat jej ještě hmatatelněji. Hlavní terasa u prosklené kuchyně je situována na západní stranu a pokračuje až k letní kuchyni v úzké části pod svahem. Ta je zároveň navázána na venkovní odpočinkovou část u wellness a stejně tak se otevírá k výhledu na jižní stranu.

V horním podlaží jsou umístěné pokojíčky pro děti a návštěvnický pokoj, koupelna. V místě dynamického setkání krovů v osovém kříži vzniká velmi zajímavá převýšená část, společná odpočinková zóna uprostřed prostoru. Otevřeným průhledem korunuje obývací pokoj níže.

Celý dům je obalený dřevěnou fasádou a dřevěnými lamelami. napůl zděný, má kamenný sokl a zčásti je dřevěný. Využili jsme tradiční způsoby odřevění a práci s místním kamenem, žulou, a v minimalistickém pojetí současnosti tím navázali na původní charakter domu.

Dřevěná krytina je navržena z opáleného dřeva, které horské stavbě poskytuje mnoho výhod. Jeho povrch zamezuje degradaci dřeva, odolává povětrnostním vlivům, snižuje možnost vzniku požáru, dřevo věkem nepraská a nekroutí se, nemění se jeho barevnost. Poskytuje rovněž ochranu před dřevokazným hmyzem, houbami a plísní.
Jde tedy o funkční, estetickou a relativně levnou metodu povrchové úpravy - za nás určitě nejvhodnější, v porovnání k jiným, jež jsme již měli možnost srovnávat. Kromě vyšší životnosti opáleného dřeva se nám líbila i jeho neutrální tmavá barevnost v hnědé, až šedé či černé, neboť vychází z původní barevnosti šindele a břidlice horských oblastí.

Tím, že se dům nachází v zóně CHKO, museli jsme redukovat prosklené plochy, které měly být dokonce menší, než 2m². Navrhli jsme předsazenou lamelovou fasádu, tak, aby nikde nebyla žádná přímá prosklená plocha na fasádě. Ta ovšem zůstává, jen skryta za velkými posuvnými okenicemi.

Dokládali jsme též kresbu, že stavbou nepůjdeme přes hranici původní stavby a ani výškově nepřekročíme původní dispozici. Taková rekonstrukce na původním půdorysu je povolitelná, u novostavby by to bylo mnohem složitější…

K domu jsme navrhovali také zimní garáž, neboť při větším množství sněhu bývá nemožné k domu vyjet. Majitelé vlastnili ještě jeden pozemek u hlavní silnice, pro parkování aut a letní či zimní techniky zcela ideální místo. Chtěli jsme pozemek maximálně využít a šli jsme úplně na hranu limitu územního plánu. Asymetrický tvar polygonu tedy plně reaguje na tvar pozemku.

Garáž ke „svému“ domu pohledově přísluší a i ona vychází materiálově i tvarově z charakteru okolí. Fasáda je ve spodní části obložena dřevěnými latěmi a v horní dřevěným šindelem. Připomíná tak trochu horský seník, či malou chatu se sedlovou střechu, typickou pro tuto oblast.

bottom of page