top of page

PLOVÁRNA NA VLTAVĚ

Praha, Česká republika
NOVOSTAVBA
Andrea Jašková, Ondřej Lipenský, Michal Volf
2013

Ostrovy na Vltavě jsou jedním ze symbolů veřejného života v Praze. Jsou to oázy klidu uvnitř hustě zastavěné metropole. Řeka plyne svým konstantně rozvážným tempem bez ohledu na chaos na ulici a dává tak na chvíli zapomenout na problémy hektického světa. Kruhová plovárna má potenciál stát se vyhledávaným místem obyvatel města. Má potenciál stát se jedním z pražských ostrovů.

Na počátku úvah o využití Vltavy je vnímání širších souvislostí. Řeka je v podstatě největší volnou plochou v centru města. Skýtá obrovský potenciál coby součást městského veřejného prostoru. Je místem, kam mají obyvatelé přirozenou potřebu chodit.Plovárny na vodní hladině mají svou tradici v mnoha významných světových městech. Jsou v New Yorku, Berlíně, Vídni i v dalších metropolích. Lákají návštěvníky na přímý kontakt s říční hladinou a rekreaci v přeplněných centrech. Plovoucí objekty nezatěžují nábřeží novou zástavbou. Doplňují strukturu města s ohledem na stávající vazby.

V Čechách se veřejná plovoucí koupaliště začala rozšiřovat během 19. století. Jen v Praze jich bylo přímo v centru několik - Vojenská a Občanská plovárna pod Letnou, Špačkárna u smíchovského železničního mostu nebo například plovárna na Slovanském ostrově. Obliba těchto zařízení přetrvala až do 2. poloviny 20. století, kdy byly poslední z nich znárodňováním a poklesem kvality říční vody přivedeny k zániku.

Projekt plovárny pro Prahu vrací městu mnoho let opomíjenou funkci. Nedaleko přetíženého městského centra vkládáme místo pro odpočinek. Navrhujeme několik možných lokalit pro umístění objektu.

Průměr plovárny je 50m, uvnitř je umístěn bazén o délce 25m, je zde 24 soukromých kajut, které si lze pronajmout. Přístup k plovárně je po pontonové lávce, nebo může návštěvník doplout lodičkou. Říční voda v bazénu je filtrována speciální membránou a objekt využívá také energii z řeky. Je zde i letní bar, který je přístupný jak z plovárny, tak zvenčí z lodičky. V objektu je také sauna a parní lázeň či whirpool a dětský bazének, samozřejmostí je odpočívárna s lehátky, šatny a toalety.

Plocha kruhového bazénu je v zimě využitelná jako kluziště. Objekt tak bude vytížen téměř během celého roku a postará se o navrácení další dlouho opomíjené tradice.

bottom of page