top of page

DŮM SE ZELENOU STĚNOU

Ostrava, Česká republika
REKONSTRUKCE
Andrea Jašková
2023

Do roka a do dne od prvotní myšlenky po realizaci rekonstrukce. Tento dům dostal novou tvář. Na místě nezbylo snad téměř nic původního. Kromě dispozičního řešení a technické infrastruktury. Využili jsme stávající rozvody vody, kanalizace a elektřiny, respektovali jsme požadavek investorů na zachování stávajících příček a pustili se do společného tvoření nového domova.

Synchronicita.

Není nic lepšího, než když se potká tvůrčí vize se zkušeností, odhodlaností a osvíceností investora. Pak už je jen krůček k nové realitě. Přírodní materiály, intenzivní zeleň, světlo a vzdušnost, kontinuita prostoru - to jsou zásady, které se zde snad podařilo naplnit. ☺︎

Celý prostor zdobí křivky. 

Komplikovaný půdorys se zkosenými rohy nás motivoval ke sjednocení prostoru. Interiér jsme tedy spojili do souvislých křivek, které jako stužka lemují prostor. Vejčitý tvar ostrůvku kopíruje stejně tvarované svítidlo nad ním. 

V kuchyňském ostrůvku nezůstalo místa nazbyt. Každá jeho část skrývá úložný prostor. Při práci v kuchyni je vše po ruce. Každý kousek je využit.

V interiéru dominuje rustikální dřevo.

Důvod, proč jsme jej zvolili je, že se již v domě materiál nacházel. Byly z něj již zhotoveny všechny dveře. Majitelé si přáli jejich zachování. 

Protože jsme zde nechtěli kombinovat příliš mnoho odstínů, využili jsme toho a vytvořili z něj převážnou většinu nábytku. Vstupy do pokojů tak zcela splynuly s obývací stěnou, která tvoří nerušený celek.

Živá zelená stěna v interiéru vytváří příznivé klima. Ne však do každého interiéru se hodí. Zeleň potřebuje opravdu hodně denního světla, aby zůstala takto bohatá a barevná a vytvořila kompaktní hmotu. I přesto, že je v tomto interiéru světla opravdu hodně, je potřeba zeleň takzvaně dosvítit a dodat jí potřebné množství záření a podpořit tak její prosperitu. 

Vlnění. To je princip tohoto svítidla od značky Vibia, která dominuje v celém prostoru. Jednotlivé světelné lamely lze různě natáčet a tak tato svítidla neomrzí, díky svému proměnlivému charakteru. Zákoutí s jídelním stolem je zakončeno bílou stěnou z dřevěných lamel, za kterou se ukrývá spíž.

Návrh kombinuje tři základní materiálové či barevné formy. Rustikální dřevo, které navazuje na původní dveře, čistě bílou a zelenou stěnu. Každý z materiálů je vždy propojen do celistvého bloku. Vznikají tak kompaktní tvary a úložné prostory, které jsou skryty pohledům.

Dětský pokoj je opět kombinací bílé a rustikálního dubu. Je v něm ukrytý motiv s lesní tematikou, který se v noci rozzáří a dává tak pokojíčku jiný rozměr. Dostatek úložných prostor na malé ploše je odlehčen použitím bílých materiálů.

V noci ožívá světelná stěna s motivy lesa. Vprostřed je opět kus zelené stěny, zde v kruhové formě. Nálada se mění s intenzitou a změnou barevnosti osvětlení od nočního režimu po jasně bílou.

Foto: Romana Bennet

bottom of page