top of page

RODINNÝ DŮM KRAVAŘE

Kravaře, Česká republika
REKONSTRUKCE
Andrea Jašková
2018

V nevelikých Kravařích vznikl rodinný dům pro partnerskou dvojici, a to na pozemku po babičce jednoho z nich. Návrat do míst, kde investor vyrůstal, přitom zpočátku vůbec nebyl záměrem a stal se v podstatě spontánním rozhodnutím.

Původně mělo jít totiž o investiční projekt bytového domu, pro nějž jsme již vytvořili několik variant podob, nakonec však investoři reagovali na podnět pokračovat v linii na pozemku svých předků a naše zadání se proměnilo.

Dispozice pozemku velmi napomohla tomu, abychom mohli vytvořit převedším klidný domov. Rámují jej dvě méně frekventované cesty, park s dětským hřištěm, rušnost je tu minimální. Ze strany čtvrté si investoři nechali vystavět zeď pro pocit dokonalého soukromí i na zahradě.

Shodli jsme se na kompletní obnově stavení. Z původního domu jsme zachovali pouze základy, na nichž postupně vznikala novostavba nynějšího objektu. Pro pocitovou návaznost na původní charakter obydlí ze strany ulice jsme okna začlenili do obdobného rozmístění. Napodobili jsme též úhel zešikmení střechy a učinili tak ve hře více směrů.

Společnými debatami jsme dospěli k mnoha zajímavým nápadům, interiér v přízemí například provází nezvyklá kombinace dřevěných stropů s podlahami v hladké úpravě majitelova oblíbeného betonu, o patro výše jsou ve dřevě obě plochy, stropní i podlahová.

Spojením těchto materiálů jsme se snažili o pocitově hladký, přívětivý, „domácí“ pocit, decentně podtržený černými linkami ocelových plátů ve stropě. Jako záložní zdroj tepla i pro potěšení jsme vestavěli do domu krb.

Požadavek na velice prosvětlený prostor jsme v obou patrech řešili velkorysými plochami oken, které ve spodním patře umocňuje rohová dispozice vystupující kuchyně, horní patro je pak v přímém kontaktu s oblohou, zvláště prosvětlená ložnice, se slunnou terasou směrem do parku.

Interiér jsme tehdy bezdětnému páru, nyní již čtyřčlenné rodině, dimenzovali jako velmi prostorný, průchozí, pocitově téměř průletný prostor, jímž se mohou pohybovat svobodně především děti.

Vstupní chodba disponuje toaletou, kam lze docházet i při pobytu v zahradě, dále technickou místností a v obytné části kuchyní s obývacím pokojem. V horním patře se v příjemném rozložení dva dětské pokoje a ložnice, koupelna a šatna.

Přízemí navazuje z obývacího pokoje terasou až na zahradu s bazénem. Tuto verzi pro pobyt na pomezí interiéru a exteriéru se smazanými hranicemi mezi nimi klientům rádi doporučujeme.

Co říkají majitelé po třech letech bydlení:

"Bydlí se nám hezky, v létě naplno využíváme bazén, v zimě zase saunu. Co se nám narodily děti, nejvíce oceňujeme lokalitu, která nám nabízí v bezprostřední blízkosti park s dětským hřištěm. Velkým benefitem pro celou rodinu je sousedství s dávnými známými a přáteli z dětství, navíc mají často děti v podobném věku."

bottom of page