Proměna panelákové kuchyně

V tomto domě bydlí rodina už delší dobu, a protože mají dvě dcery, rozhodli se v domě zakoupit ještě jeden menší byt, jakmile se naskytla vhodná příležitost. Byt chtěli využívat jako další prostor, rozšíření vlastního bydlení a studentský byt pro dcery. 

Status

Realizace

Klient

Soukromý investor

Rok

2011

Protože se obývací pokoj nachází na protější straně bytu přes chodbu, rozhodla jsem se kuchyni pojmout jako obytnou místnost, ve které může společně trávit čas celá rodina. 

Byt se nachází v prvním patře a kuchyně je orientována na sever, proto bylo potřeba ji prosvětlit a provzdušnit, aby působila odlehčeně. 

Kuchyň jako srdce bytu

Ať už se vaří, stoluje, povídá, pracuje, všichni se sejdou v kuchyni. Kuchyně je vždy v pohybu. Je místem setkávání rodiny. Kuchyně by tedy měla dodávat energii a být inspirativním místem pro kreativní nápady. Proto jsem se rozhodla ji pojmout trochu netradičně, dynamicky.

Kuchyni většinou budujeme na 10 i více let. Vytvořit nadčasový design je tedy více než žádoucí. Přesto je ale možné trochu experimentovat. I kuchyni, která je navržena z tradičních materiálů a přírodních odstínů lze dodat šmrnc.

 

Pomocí šikmých ploch jsem vytvořila prostor, který působí kontinuálně a zároveň hravě, šikminy v jinak racionálním uspořádání dodají lehkost a malinko popírají původní panelákovou dispozici.