top of page

Téma: Veřejné zakázky aneb digitalizace v praxi

Žijeme v době, kdy se neustále mluví o digitalizaci, ale zkostnatělé státní instituce se jí fyzicky brání. Dost často je to o lidech, kteří sedí roky ve stejných funkcích a nejsou otevření změnám.


Autor: Petra BaďurováStát nám přidělil datové schránky a nakázal nám je používat. Když žádáme například Finanční úřad nebo OSSZ o potvrzení o bezdlužnosti, vrací se nám požadavek odeslaný přes datovou schránku s elektronickým podpisem jednatele zpět s tím, že máme žádost podepsat ručně.

Jako vážně??? ☻


Stejný problém nastává, pokud podáváme ve veřejné soutěži zakázku, která jde přes menší obce. Zpravidla chtějí vypálit dokumenty na CD nebo převést na flash disk a následně zaslat nabídku poštou v písemné podobě na adresu příslušné obce. Tím se samozřejmě zkracuje lhůta pro zpracování nabídky o celé 3 dny, protože doručení písemností doporučeně poštou trvá a my musíme dodržet časovou lhůtu. Navíc tím vznikají účastníkovi další zbytečné náklady na peníze a čas. Přitom každá obec vlastní datovou schránku, existují elektronické nástroje pro podání nabídek, ale některé obce tyto nástroje nevyužívají nebo je prostě používat nechtějí. Tomu se říká „DIGITÁLNÍ PARADOX“.


Z toho vyplývá, že abychom mohli soutěžit, potřebujeme také dobrou fyzickou kondici a běžecké boty. Kromě administrativní náročnosti v soutěži, se totiž musíme poprat s otevírací dobou pošty, která je čím dál tím kratší a při současném rušení lokálních poboček si tam také vystojíme řádnou frontu. Což o to, vycházky jsou zdraví prospěšné, pokud zrovna přeje počasí. ☀︎


28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page