top of page

PLOVÁRNA NA VLTAVĚ - VIZE PRO PRAHU

Autoři projektu: Andrea Jašková, Ondřej Lipenský a Michal VolfOstrovy na Vltavě jsou jedním ze symbolů veřejného života v Praze. Jsou to oázy klidu uvnitř hustě zastavěné metropole. Řeka plyne svým konstantně rozvážným tempem bez ohledu na chaos na ulici a dává tak na chvíli zapomenout na problémy hektického světa. Kruhová plovárna má potenciál stát se vyhledávaným místem obyvatel města. Má potenciál stát se jedním z pražských ostrovů.

Veřejný život na plovárně.

Vize

Na počátku úvah o využití Vltavy je vnímání širších souvislostí. Řeka je v podstatě největší volnou plochou v centru města. Skýtá obrovský potenciál coby součást městského veřejného prostoru. Je místem, kam mají obyvatelé přirozenou potřebu chodit.

Veřejný život na plovárně.

Plovárny na vodní hladině mají svou tradici v mnoha významných světových městech. Jsou v New Yorku, Berlíně, Vídni i v dalších metropolích. Lákají návštěvníky na přímý kontakt s říční hladinou a rekreaci v přeplněných centrech. Plovoucí objekty nezatěžují nábřeží novou zástavbou. Doplňují strukturu města s ohledem na stávající vazby.

V Čechách se veřejná plovoucí koupaliště začala rozšiřovat během 19. století. Jen v Praze jich bylo přímo v centru několik - Vojenská a Občanská plovárna pod Letnou, Špačkárna u smíchovského železničního mostu nebo například plovárna na Slovanském ostrově. Obliba těchto zařízení přetrvala až do 2. poloviny 20. století, kdy byly poslední z nich znárodňováním a poklesem kvality říční vody přivedeny k zániku.

Předložená studie plovárny pro Prahu vrací městu mnoho let opomíjenou funkci. Nedaleko přetíženého městského centra vkládáme místo pro odpočinek. Navrhujeme několik možných lokalit pro umístění objektu.


CHCEME OBNOVIT TRADICI PLOVÁREN NA VLTAVĚ


Pohled na kruhovou plovárnu na řece Vltavě.
Plovárna na Vltavě

Parametry

 • průměr plovárny 50 m

 • bazén délky 25 m

 • 24 soukromých kajut

 • přístup po pontonové lávce nebo lodičkou

 • říční voda filtrována speciální membránou

 • využití energie z řeky

 • bar přístupný od bazénu i zvenčí z lodičky

 • sauna a parní lázeň

 • dětský bazén

 • odpočívárna s lehátky

 • šatny a wc


Technologie

Konstrukce plovárny je dřevostavba na železobetonovém pontonu vyplněném polystyrénem. Plovárna je sestavena z modulů a může být rozložena na jednotlivé části.

Každou část lze převézt remorkérem a posléze složit zpět. Části jsou navrženy tak, aby vyhověly maximálním povoleným limitům průjezdných profilů.

Filtrační membrána volně propouští vodu z řeky do bazénu a přitom filtruje říční nečistoty. Princip je obdobný jako u membrány, kterou v současnosti navrhuje společnost ARUP pro plovoucí plovárnu do New Yorku.

Popis použité technologie a modulů na Plovárně
Technologie Plovárny

Kluziště

Plocha kruhového bazénu je v zimě využitelná jako kluziště. Objekt tak bude vytížen téměř během celého roku a postará se o navrácení další dlouho opomíjené tradice.

Lokalita

Plovárnu je možné umístit do několika vhodných lokalit v různých vzdálenostech od centra.


Plocha kruhového bazénu je v zimě využitelná jako kluziště.
Kluziště na Plovárně


Tento projekt byl publikován v níže uvedených médiích:


5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page