Novostavba rodinného domu ve svahu

Krásný pozemek s krásným výhledem. To je hlavní motiv domu, který je nenápadnou stavbou zasazenou do svahu, který těží z výhledů do krajiny.

Status

Klient

Rok

Realizace

soukromý investor

2016

Když mne oslovila tato mladá rodina s projektem rodinného domu byla jsem nadšená. Podařilo se jim totiž získat nádherný pozemek ve svahu s výhledem na zalesněné kopce a rastr políček, nad kterým za hezkého počasí vykouknou i vrcholky Beskyd. S takovým základem je prostě radost pracovat.

Oba manželé, rodiče dvou malých dětí, jsou výborní grafici a tak bylo od začátku jasné, že nepůjde o zcela standardní stavbu. I když si přáli, aby byl dům se sedlovou střechou z přírodních materiálů a zapadal do kontextu vesnice, zabalili jsme jej do malinko abstraktního tvaru a odvážili se s interiérem. Dům tak zvenčí působí poměrně nenápadně, ale ne všedně a interiér je svěží, vzdušný a inspirativní prostor.

Okno do krajiny

Na začátku jsme pracovali s několika variantami, až nakonec zvítězila koncepce "okno do krajiny". Dům je jednoduchý kvádr se sedlovou střechou protaženou nad dlouhou terasu. Spolu s obvodovým zdivem tvoří lem - rám jako obraz krajiny. Všechny pokoje v přízemí tak mají otevřený pohled na meze, pole a stráně, jasně definovaný dřevěným obložením terasy.

Pozemek i dům je orientován na jih. Předsazená střecha chrání interiér před přímým slunečním svitem a přehříváním. Zároveň tvoří krytou verandu, na kterou lze vystoupit ze všech obytných mísností. Je důležitou a plnohodnotnou součástí domu. Přechod mezi interiérem a exteriérem. Místem kde se prolínají oba světy. Děti si zde hrají, tvoří, lebedí. Rodiče posedávají u večerního slunce. Návštěvy hovoří dlouho do noci...